Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) po 15 latach zaktualizowała rekomendacje ws. maksymalnych stężeń substancji wpływających na zanieczyszczenie powietrza, m.in. pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5. Zdaniem WHO zanieczyszczenie powietrza jest równie szkodliwe, co palenie papierosów oraz niezdrowe żywienie.

Szczególnie groźne dla zdrowia są pyły PM2,5. Ich maksymalne średnie stężenie w ciągu roku nie powinno przekraczać 5 mikrogramów na metr sześcienny (wcześniej było to 10 mikrogramów), natomiast maksymalne średnie stężenie dobowe nie powinno przekraczać 15 mikrogramów na metr sześcienny (było 25 mikrogramów). Bywa, że niektóre miasta w Polsce przekraczają 40 mikrogramów na metr sześcienny średniorocznie.

Ekspozycja na wysokie stężenia pyłu PM2,5 powoduje wzrost liczby zgonów z powodu chorób układu oddechowego. System obronny organizmu wywołuje zwiększone wydzielanie śluzu w płucach, co stanowi świetną pożywkę dla różnego rodzaju bakterii. Zbyt długo utrzymująca się w płucach wydzielina może prowadzić do nieodwracalnego w skutkach rozmnożenia bakterii, które często bywają antybiotykoodporne. Aby do tego nie dopuścić, w okresach szczególnie zwiększonego zanieczyszczenia warto rozrzedzać wydzielinę. Najlepszym do tego jest Miodunka Plamista zwana też Płucnikiem.

Badania prowadzone na przestrzeni ostatnich lat dowodzą, że roślina jest cennym źródłem rozmaitych związków chemicznych, wspomagających zdrowie na wielu płaszczyznach. Doskonale koreluje z innymi roślinami o działaniu wykrztuśnym, między innymi z babką lancetowatą oraz podbiałem. Podstawową właściwością Miodunki jest fakt, że skutecznie rozrzedza wydzielinę zalegającą w płucach oraz oskrzelach.

Miodunka może być przyrządzana na wiele sposobów. Podczas infekcji dróg oddechowych zaleca się sporządzanie herbaty z płucnika. W tym celu należy 2 łyżeczki suszonego ziela zalać wrzątkiem. Napar jest gotowy do spożycia po około 15 minutach. Można też suszone liście wsypać do Kapsułek Skrobiowych i po prostu połknąć.

Suszoną Miodunkę można kupić w sklepie magicznyogród

Kapsułki Skrobiowe kupisz, klikając na naszej stronie Kup Teraz

AdamZ